Oldalak

2020. december 26., szombat

GREENLAND WAX felvitele

    Az impregnáló viasz használata nagyon egyszerű. Az állaga egy kemény szappanra emlékeztet. Nincs is más dolgunk mint a kiválasztott szövetet átdörzsölni a viaszunkkal. Egyenletesen, jól dörzsöljük át a kívánt felületet. Nem szükséges egyből túl vastagon felvinni a viaszt. Ügyeljünk arra, hogy az impregnálni kívánt felület minden részletére kerüljön a viaszból. Főleg a varrások vagy ráhajtások mentén szükséges aprólékosan, pontosan dolgozni. A viasz részben a szövet és a varrások kopásállóságát is növeli.
Az anyag ugyan vízlepergető tulajdonságot kap, de nem válik esőállóvá, vagyis nem esőkabátot készítünk. A vízlepergető tulajdonságán kívül a szélállóságát is növeli az anyagnak. Nem feltétlen szűkséges az egész ruhadarabot be impregnálni, van, hogy elég csak a fontosabb, a víznek jobban kitett részekre felvinni a viaszt. A nadrágszárak alsó része, a kabát válla, vagy az alkari rész is elég lehet.
Miután felvittük a viaszt a szövetre, vasalóval, hőlégfújóval, esetleg hajszárítóval felolvasztjuk. A megolvad, folyékonnyá vált viaszt a szövet szépen magába szívja.
Ha úgy látjuk a folyamatot megismételhetjük, hogy elérjük a kívánt vízhatlanító hatást.
A viasz teljesen természetes anyag, nem szokott allergiás reakciót kiváltani. Ez egy nagyon környezetbarát megoldás. Mosással természetesen valamennyi kimosódik a viaszból, ezért érdemes a mosás után újra lekezelni a szövetet.
Szemerkélő esőben, ködszitálásnál, vagy ónos eső esetében, aranyat ér ez a megoldás. Kényelmesebb, hogy nem kell mindjárt elővenni az esőkabátot vagy a poncsót, mely valljuk be azért egy kicsit kényelmetlen.
Ha érdekesnek tartod ezt a megoldást és szeretnéd kipróbálni, de bizonytalan vagy esetleg kérdésed adódik a témával kapcsolatban nyugodtan írj.
Az előző részben, ide kattintva elérhető, bemutattuk, hogyan tudod saját magad otthon elkészíteni a greenland waxot.



 

2020. december 23., szerda

GREENLAND WAX házilag

 

Szerettem volna néhány szövetet és ruha darabot legalább bizonyos mértékben vízhatlanná tenni. Ehhez többféle lehetőség áll a rendelkezésünkre.
A túra és szabadidős sport áruházakban különböző kivitelben árulnak impregnáló szereket. Ezeket bárki megvásárolhatja, de ahogy már sokan ismertek én szívesen kísérletezek, és a felszerelésemhez amit tudok azt magam készítem el.
Nekem nagyon szimpatikus a Greenland Wax. Ez a parafin és méhviasz keverékéből készült impregnáló szer kiválóan alkalmas textíliák vízlepergetővé tételére. Ezen tulajdonsága mellett még bizonyos mértékben kopásállóvá is teszi az impregnált anyagot, így növelve annak élettartamát.

Wax

 

 

 

 

 

 

 

 

Az állaga gyertyára emlékeztet, és többnyire téglalap alakúra készítjük.
Ehhez a darabhoz kreatív boltokban is megvásárolható gyertyakészítésre alkalmas viaszt használtam, melyet még a saját méhészetből maradt méhviasszal kevertem.

 
Ha van otthon használt gyertyaviasz az is kiválóan alkalmas a feladatra.


 

 

 

 

 

 

 

Az arányokról annyit kell tudni, hogy az alap recept szerint 300gr parafinhoz 30g méhviaszt adagolunk. Ettől természetesen, ha úgy hozza a helyzet eltérhetünk. Nekem most valamivel kevesebb parafinom volt, de a wax ettől még használható, legfeljebb egy picit keményebb lesz.

A keveréket egy kerámia tálikóba tettem. Ebben fogom felolvasztani és összekeverni a viaszokat.


 Ezt a tűzhelyen egy vízzel telt edényben melegítem. Így szépen egyenletesen olvad el a massza.


A felolvadt és jól összekevert masszát egy számunkra megfelelő formába öntjük.
Ez lehet bármilyen kezünkbe kerülő műanyagtálacska, akár margarinos doboz is.


Miután kihűlt, készen is vagyunk.




Ha lesz kedvetek valamelyik közös akciónkon itt a ForestCamp készíthetünk együtt is grennland waxot. Majd együtt leimpregnálhatjuk a kívánt textíliákat.
Az impregnálás menetéről hamarosan írok itt a blogon. Ide kattintva érhető el a cikk.